Snimanje Zvuka
Audacity besplatan program za snimanje zvuka

Predstavljamo najpopularniji besplatni program za snimanje zvuka na računaru. Program za snimanje i editovanje zvuka preporučujemo apsolutnim početnicima. Takođe program mogu koristiti napredniji korisnici kada žele nešto da jednostavno edituju. Autor ovog sjajnog tutorijala za program Audacity je Ivan Čodor. Tekst je prilagođen vama i zaista možete naučiti osnovne operacije u ovom programu koje donosi ova snimac zvuka. Pre svega instalirajte program, pa tek onda korak po korak kroz tekst koji sledi i vaše prvo snimanje i obrada zvuka može da počne. Voice over recording to jest snimanje glasa na računaru, biće vam dostupnije, zato vežbajte, secite, kombinujte razne zvučne efekte. Ako se dovoljno zaigrate i dopadne vam se, uvek možete preći na neki dosta ozbiljan alat za snimanje i editovanje zvuka.
Pročitaj ovo → Snimač govora , uporedni test snimač govora ili profi snimanje glasa
Takođe treba da znate : Snimanje radio reklame i audio produkcija kojom se bavimo, ne radi se u ovom programu, ali za početnike to je dobar i jeftin start. Takođe ne pružamo nikakvu dodatnu pomoć putem naše kontakt forme, za korišćenje ovog programa. Kontakt forma se koristi za pitanja u vezi izrada radio reklama, džinglova i tv reklama. Smatramo da ćete kroz opis koji sledi naučiti osnovne operacije:
Audacity je besplatan, open source program i koristi se za snimanje zvuka i obradu audio zapisa. Što se tiče operativnih sistema, dostupan je u više varijanti Microsoft Windows, za Mac OS X, Linux/Unix. Najnovija verzija Audacity, programa za snimanje zvuka još uvek je u razvojnoj ili beta fazi. Poslednja potpuno stabilna vezija nosi oznake Audacity 2.1.2.
Prilično zanimljivo, postoji verzija koju možete pokrenuti i sa vašeg USB fleša. To je prenosna / portabl verzija tako da program možete nositi svuda sa sobom bez potrebe da instalirate na nekom drugom računaru. Jednostavno ubacite vaš prenosni usb flash i uvek imate spreman za rad program pomoću koga snimate zvuk.
Ovaj program je pre svega jednostavan, ali nudi i nekakve mogućnosti za dobar početak priče oko snimanja zvuka. Zbog toga je popularan u svetu. Neke od njegovih mogućnosti su:
- unos i izbacivanje WAV, MP3, Ogg Vorbis, AIFF, Flac i drugih audio formata,
- snimanje i reprodukcija zvučnog zapisa
- obrada zvuka, Cut, Copy i Paste naredbama s neograničenom mogućnošću Undo-a
- uporedni rad na više audio zapisa, njihovo spajanje ali i preklapanje,
- digitalni efekti i podrška za plug-inove što će omogućiti moćniju igru sa zvukom
- obrada zvuka promenom amplitude zvučnog zapisa,
- mogućnost za uklanjanje pozadinske buke i šumova koji su posledica loše opreme ili prostora za snimanje.
Program je dostupan na zvaničnom sajtu proizvođača: http://audacity.sourceforge.net/ .
Interfejs programa za snimanje zvuka Audacity

Slika 1. Audacity (interfejs)
Osnovni pregled Audacity projekta je traka (Track). Ta traka je ustvari zvuk koji smo snimili pomoću mikrofona ili smo ubacili tj. otvorili neki već postojeći audio zapis recimo neke pesme koji želimo da obradimo ili sredimo ovom programu (Importovali) .
Glavni alati za rad sa zvučnim zapisom u ovom programu su:
Kontrole u programu za snimanje zvuka Audacity

Slika 2. Audacity (kontrole)
Kontrole nam služe za reprodukciju i kretanje po snimku (skok na početak i kraj, pauza i zaustavljanje) ali i za snimanje zvuka. Pritiskom na tipku SHIFT, Play kontrola (reprodukuj) menja svoju funkciju u Loop kontrolu ( razultat: stalno će ponavljati samo deo koji ste obeležili – reprodukcija uz ponavljanje ).

Slika 3. Audacity (Loop kontrola)

Slika 4. Audacity (Record kontrola)
Kako snimiti zvuk na računaru sa Audacity.
Ako se ne odabere izvor (Edit > Preferences > Audio I/O > Recording > Device) program koristi standardni (Default) izvor zvuka, to je vaša zvučna kartica. To znači da je dovoljno pokrenuti aplikaciju, zatim povezati mikrofon ili neki drugi uređaj na ulaz zvučne kartice i kliknuti na snimanje ( Record ). Automatski će se otvoriti nova traka na kojoj će odmah početi da se pojavljuje vaš trenutni snimak, kako govorite tako će se crtati vaš audio zapis koji dolazi iz vašeg mikrofona ili nekog drugog uređaja koji ste spojili na zvučnu karticu.
Unos i iznošenje zvučnog zapisa ( Import – Export )
Unos zvučnog zapisa ostvaruje se pomoću Project > Import Audio (File > Import ). Pomoću File > Open takođe možete otvoriti neki audio fajl sa vašeg računara, ali nam se pri tome svaki novi fajl otvara u posebnom prozoru. Važno je znati razliku između snimanja (Save) i iznošenja – eksportovanja (Export). Iznošenjem se stvara zvučni zapis (.mp3, .wav ili .ogg), a snimanjem se pohranjuje Audacity projekt (.aup) u kojem je zabeleženo sve što smo radili nad nekim zvučnim zapisom. Dakle ako ponovo otvorite taj fajl možete nastaviti da ga editujete i uređujete tačno od one tačke gde ste prethodno stali pre nego što ste ga sačuvali na računaru.
Iznošenje zvučnog zapisa radi se pomoću menija gore levo File i onda, zavisno od formata u kojem želite da exportujete materijal, biramo Export As WAVE, MP3 ili Ogg Vorbis. Pre eksporta bilo bi dobro podesiti parametre iznošenja (Edit > Preferences > File Formats).

Slika 5. Audacity (parametri iznošenja)
WAVE i Ogg Vorbis su automatski podržani dok za MP3 iznošenje moramo s interneta skinuti datoteku „lame_enc.dll” i onda je smestiti u meni za podešavanje parametara. Kucajte u google-u ovo ” lame_enc.dll”, morate naići na internetu na njega nema šansi da nemaa!
Ako želimo da eksportujemo svaku traku posebno, koristićemo meni File > Export Multiple.

Slika 6. Audacity (ID3 metapodaci)
Većina playera koje koristimo pri reprodukciji snimljenih zvukova ili audio zapisa, prilikom reprodukcije određene pesme mogu da prikazuju i određene informacije o pesmi (npr. naziv pesme , izvođač pesme , album, godina kada je pesma snimljena i sl.). Ti podaci zovu se ID3 metapodaci (metadata) i nije loše da se ta polja popune u Audacity, pre nego što zvučni zapis koji ste snimili uz pomoć mikrofona, konačno pohranite u vaš računar. (Project > Edit ID3 Tags…).
Bio je to deo o snimanju zvuka pomoću programa Audacity. Sigurno ste dosta naučili, a sada možete i sami da počnete sa snimanjem i vežbom. Srećno !
Ukoliko vas zanima kako da mixate više snimljenih kanala u ovom besplatnom programu pogledajte tutorijal na engleskom koji će vam dosta otkriti i uštedeti prilično vremena